Terwijl Amsterdam zich opmaakte voor de jaarlijkse Canal Pride, stroomde Poppodium Paradiso afgelopen vrijdag vol voor een legendarische avond. De iconische reggaeband Third World bracht met hun Tribute to Stephen ‘Cat’ Coore Tour een gevoelig eerbetoon aan hun overleden medeoprichter. De historische zaal was tot de nok toe gevuld met een uitzinnig publiek dat overduidelijk klaar was voor een reggaeparty.

Na een openingsspeech trapte de band toepasselijk af met ‘Reggae Ambassador’. Een treffende keuze, aangezien de groep in haar rijke carrière maar liefst negen Grammy-nominaties en talloze awards in de wacht sleepte. Direct daarna volgde hun grootste wereldwijde hit: ‘Now That We Found Love’. Deze cover van The O’Jays, door Third World meesterlijk omgebouwd tot een unieke reggae-disco-hybride, zette de hele zaal direct in beweging. Met ‘Forbidden Love’ lieten ze vervolgens horen hoe feilloos hun kenmerkende reggaesound destijds samensmolt met pop- en soulinvloeden uit de jaren tachtig.

Na deze vliegende start volgde het eerste contact met de zaal. “Good evening, Amsterdam! We zijn begonnen aan het tweede deel van onze Europese tour en hopen onze energie op jullie over te dragen, zodat dit een geweldige avond wordt,” klonk het vanaf het podium. Speciaal voor de Nederlandse fans speelden ze ‘Loving You Is Easy’, de grote comebackhit uit 2018 die mede werd geproduceerd door Damian “Jr. Gong” Marley.

De nummers volgden elkaar in een heerlijke reggaevibe op. Het enthousiasme in de zaal was vanaf het eerste moment voelbaar en steeg gedurende de avond tot ongekende hoogte. Tijdens een ijzersterke medley van ‘Roots / Ride On / Moving’ werd de herkenbare sound gedragen door de zware baslijnen van Richard Daley, het enige overgebleven oerlid van de band. Met een constante glimlach op zijn gezicht en een onuitputtelijke energie vermaakte hij zich zichtbaar uitstekend op het podium. Hij was overigens niet de enige die schitterde; toetsenist Norris “Noriega” Webb stapte bij enkele nummers achter zijn keyboard vandaan om vocaal indruk te maken, en tijdens ‘Hooked In Love’ ontstond er een prachtige interactie waarbij zanger AJ Brown en het publiek elkaar toezongen.

Het meest emotionele moment van de avond brak aan toen de band sprak over Vincent van Gogh en het grote verlies van hun ‘vader van de band’. Toen AJ Brown “I love you, Paradiso” riep, antwoordde de zaal massaal en kippenvelopwekkend met een luidkeels “We love you!”. Nadat het jongste bandlid, Robert Bent, was voorgesteld en een indrukwekkende gitaarsolo had weggegeven, nam AJ de microfoon weer over voor de klassieker ‘96 Degrees in the Shade’. Dit werd opgevolgd door ‘Sheep in Meadow’, een spiritueel nummer van hun Grammy-genomineerde album More Work to be Done.

De show bleef verrassen. Drummer Tony “Ruption” Williams kwam met een djembe om zijn nek naar het front van het podium voor een opzwepende percussiesolo, waarin hij plotseling de iconische klanken van Michael Jacksons ‘Wanna Be Startin’ Somethin’’ vlocht. Dit spektakel werd opgevolgd door het absolute vocale hoogtepunt van de avond. AJ Brown zette met zijn indrukwekkende operastem ‘Time to Say Goodbye’ (‘Con Te Partirò’) in. Het was het enige moment van de show waarop de hele zaal ademloos stilviel. Een uitzinnige staande ovatie volgde op de laatste tonen, wat ook de zanger zichtbaar ontroerde.

Na een paar dankbare woorden werd de energie snel weer opgebouwd met ‘You’re Not The Only One’, gevolgd door een verrassende, swingende cover van de Eurythmics-hit ‘Sweet Dreams (Are Made of This)’. De legendarische avond werd definitief bezegeld met een van hun grootste successen in de Benelux: ‘Try Jah Love’, destijds geproduceerd door Stevie Wonder. Met dit slotakkoord bewees Third World in een kolkend Paradiso dat zij hun titel als de ultieme Reggae Ambassadors nog altijd meer dan waard zijn.
Foto’s (c) Marcel van Oevelen

