Na een moordaanslag in 1976 op Bob Marley in Kingston, Jamaica, vluchtte hij naar Engeland. Daar nam hij de titelsong op voor het legendarische album van deze week: ‘Exodus’. Het negende studioalbum van Bob Marley & The Wailers werd door TIME Magazine uitgeroepen tot het beste album van de 20e eeuw. ‘Exodus’ is een album met een onmiskenbare culturele en politieke impact, waarin Marley’s verschuiving zichtbaar wordt van lokale Jamaicaanse onrust naar internationale thema’s als verzet, eenheid en Rastafari-spiritualiteit. Het combineert moeiteloos reggae, blues en rock en vormt zo een tijdloos album dat het waard is om in te duiken.
‘Exodus’ verscheen op 3 juni 1977, met als leadsingles ‘Jamming’, ‘Waiting in Vain’ en ‘One Love/People Get Ready’. Toch is ‘Three Little Birds’ zonder twijfel het bekendste nummer van het album. Het bevat een van de meest iconische refreinen uit de muziekgeschiedenis. De eenvoudige tekst roept een gevoel van positiviteit op in moeilijke tijden en benadrukt het centrale thema van het album: spirituele bevrijding, politiek verzet en eenheid.
‘Exodus’ is het tweede boek van de Thora of het Oude Testament. Het vertelt het verhaal van de fysieke en spirituele geboorte van Israël. Bob Marley gebruikt dit als metafoor voor een beweging van zijn volk. Hij lijkt te reflecteren op zijn eigen ‘ballingschap’ uit Jamaica na de aanslag, op een manier die vergelijkbaar is met hoe zijn volk dat in het Bijbelboek Exodus zou hebben ervaren. De bijna acht minuten durende constante ritmesectie, gecombineerd met de oproep aan Jah’s volk om hun plaats in “hun vaderland” terug te vinden, domineert zowel spiritueel als muzikaal. Het album was enorm succesvol in Jamaica en bracht de band voor het eerst in de Top 10 van de albumcharts.
‘Jamming’ volgt direct op ‘Exodus’ en markeert de meer luchtige tweede helft van het album. In dit nummer verwijst Marley rechtstreeks naar de moordaanslag van zes maanden eerder. Hij zingt:
“No bullet could stop us now, we neither beg nor we won’t bow
Neither can be bought nor sold
We all defend the right, Jah-Jah children must unite.
Oh, life is worth much more than gold.”
Deze tekst laat zien welke mindset Bob Marley & The Wailers hadden ten opzichte van de aanslag, waarvan werd aangenomen dat deze politiek gemotiveerd was. Geld, bedreigingen en dergelijke zouden hen niet buigen of hun idealen veranderen. Toch zijn ze aan het ‘Jamming’, ogenschijnlijk de situatie van zich afzettend en het leven vierend.
‘Waiting in Vain’ is het ontroerende zevende nummer van het album. Het behandelt het gevoel van onbeantwoorde liefde, verlangen en de frustratie van het wachten op de toewijding van een geliefde, terwijl je vreest dat het tevergeefs zal zijn. Het nummer zou gaan over Cindy Breakspeare, de moeder van Damian Marley. Hoewel het misschien wat buiten de toon van het album lijkt te vallen, past het perfect in de tweede helft. Het raakt thema’s als liefde en gemeenschap en sluit aan bij Marley’s oproep om één volk te zijn.
‘One Love/People Get Ready’ is een van de oudste nummers van The Wailers. De versie op ‘Exodus’ is een remake van de originele ska-versie. Het benadrukt het idee van de band dat men samen sterker staat. Het nummer verwijst subtiel naar het motto van Jamaica: “Out of Many, One People.” Dit motto werd aangenomen in 1962 na de onafhankelijkheid van Jamaica en weerspiegelt de diverse, multiraciale achtergrond van de Jamaicaanse bevolking. ‘One Love/People Get Ready’ is veruit het meest opgewekte nummer van het album en is opgebouwd uit majeurakkoorden die de boodschap van eenheid versterken. Het sluit het album af door liefde te verspreiden en op te roepen tot actie.
‘Exodus’ van Bob Marley & The Wailers is een prachtig opgebouwd kunstwerk dat thema’s als politiek, eenheid, liefde en verzet raakt, terwijl de nummers licht en toegankelijk blijven aanvoelen. Het tijdloze karakter maakt het tot een legendarisch album.

