Met de soundtrack ‘Toutes Directions’ slaat Erik de Jong, beter bekend als Spinvis, een verrassend nieuw pad in binnen zijn toch al indrukwekkende oeuvre. De mini-plaat dient als de officiële filmmuziek bij het gelijknamige speelfilmdebuut van regisseur Noël Loozen, een tragikomedie waarin De Jong bovendien zijn debuut maakt als acteur. In plaats van te vervallen in bekende muzikale patronen gebruikt de Utrechtse meesterbard de luistertrip als een vrijzinnige verkenning van het Franse chanson. De nummers zweven op een heel eigenzinnige wijze tussen theatrale melancholie, dromerige akoestische arrangementen en intieme poëzie, waarbij de maker zich ver buiten zijn vertrouwde esthetische comfortzone waagt.
De plaat opent met het betoverende ‘Donne Moi Ta Main’, een nummer dat mede dankzij de gastvocalen van Evi De Jean meteen een meeslepende en klassieke sfeer neerzet. De gelaagde strijkers en het sfeervolle fluitwerk van De Jong weven een nostalgisch tapijt dat moeiteloos herinneringen oproept aan de hoogtijdagen van de Franse popmuziek uit de vorige eeuw. Opvolger ‘Toutes Toi’ pakt het muzikaal net wat anders aan, mede door de karaktervolle bijdrage van gastzanger Brüny. Het nummer schuift lichte elementen van cabareteske punk en akoestische miniatuurkunst in elkaar, wat een spannende en bijna filmische dynamiek oplevert binnen het overkoepelende geheel.
In de tweede helft van het album kiest Spinvis weer nadrukkelijk de stilte en de tragiek op. Het breekbare ‘Je Dois Me Perdre’ vormt het absolute emotionele hart van de release, waarin De Jong zingt over verdwalen om de ander te kunnen vinden. Het nummer is gedrapeerd in weemoed en toont hoe effectief een sober arrangement kan werken als de tekstuele essentie zuiver blijft. De afsluiter ‘Otonomi’ brengt de gehele cast van de film vocaal samen in een licht psychedelische en vervreemdende finale, waarna het instrumentale ‘Luik’ de luisteraar weer zachtjes op de grond zet.
De productie klinkt wonderwel transparant, warm en heerlijk analoog, waardoor elk auditief detail en elk klein instrumentaal accent een eigen plek krijgt in de ruimte. Spinvis bewijst met deze bijzondere release dat hij na al die jaren nog altijd bereid is om artistieke risico’s te nemen en zichzelf opnieuw uit te vinden. ‘Toutes Directions’ is een uiterst charmant, sfeervol en geslaagd muzikaal avontuur geworden dat ook los van de film overeind blijft als een prachtig miniatuurtje. (8/10) (Excelsior Recordings)
